Platforma MVRO podporuje prijatie efektívnych klimatických záväzkov na samite v Paríži

Platforma MVRO podporuje prijatie efektívnych klimatických záväzkov na samite v Paríži

BRATISLAVA, 2. decembra 2015 – Predstavitelia krajín sveta sa zišli v Paríži na klimatickom samite COP 21, kde budú najbližších 12 dní rokovať o budúcnosti globálnej klímy. Ich rozhodnutie ovplyvní každého z nás. Predstavitelia 195 krajín sveta a 40-tisíc diplomatov bude hľadať riešenie, ako zachovať zmenu klímy a globálne oteplenie v medziach dvoch stupňov. Tie sú svetovými lídrami považované za hranicu, pod ktorou sa ešte dokážeme vysporiadať s meniacou sa klímou. Klimatický samit COP 21 sa koná od 30. novembra do 11. decembra 2015 v Paríži.

Klimatická zmena mení svet, ako ho poznáme. Čoraz viac ľudí na svete pociťuje jej vplyvy a ocitá sa v ohrození, zhoršuje sa globálna potravinová bezpečnosť, čoraz väčšie plochy planéty sú vystavené extrémnym rozmarom počasia. Najviac na to doplácajú tí najchudobnejší, tá bezmála miliarda extrémne chudobných ľudí, pre ktorých každý extrém počasia a prírodná katastrofa znamená vyššie riziko hladu.

Je preto nutné, aby klimatická dohoda, ktorá vznikne v Paríži, priniesla skutočné kroky k zastaveniu ďalšej zmeny klímy a zároveň, aby uľahčila vysporiadať sa s tými jej dopadmi, ktorým sa už zabrániť nedá. “Dohoda nesmie zabudnúť na skutočnosť, že zmena klímy má najhorší účinok práve na tých najchudobnejších, a tým aj najzraniteľnejších ľudí na našej planéte. Obrovské dopady zmeny klímy sa prejavujú napríklad na životoch farmárov v krajinách subsaharskej Afriky, ktorí sa k jej zmene pričiňujú len minimálne. Ak vôbec,” hovorí Andrea Girmanová z Platformy MVRO. Podľa jej slov je preto nutné, aby práve na tých najviac zasiahnutých dohoda myslela a zaistila im v nasledujúcich rokoch dostatočnú podporu.

Podujatie v Paríži je vyvrcholením roka veľkých rozvojových samitov OSN. S kľúčovým významom pre úspech tých predošlých. Výsledky konferencie OSN o financovaní rozvoja v Addis Abebe a samitu OSN v New Yorku, kde svet prijal novú rozvojovú agendu 2030 a 17 Cieľov udržateľného rozvoja, závisia od úspechu dohody z Paríža. “Bez toho, aby sme obmedzili zmenu klímy, sa nám chudobu znižovať nepodarí,” vysvetľuje ďalej Girmanová.

Výsledkom parížskeho samitu má byť záväzný medzinárodný dokument. Narozdiel od Kjótskeho protokolu, ktorý nikdy neratifikovali najväčší emitenti skleníkových plynov, do Paríža prináša každá krajina vlastné národné príspevky k potlačeniu zmenu klímy. Do OSN ich dosiaľ prišlo oficiálnou cestou viac než 160 takýchto národných prísľubov.

Každý z nás by mal niesť svoj podiel na vysporiadaní sa so zmenou klímy a jej dopadmi. Od tých najbohatších štátov a ich obyvateľov, ktorí nesú najväčší podiel zodpovednosti na otepľovaní našej planéty a zároveň majú prostriedky a technológie, ktorými dokážu dosiahnuť reálny posun vo vypúšťaní emisií na svojom území, po tie menej rozvinuté krajiny, ktoré môžu k svojmu rozvoju pristúpiť zodpovedne a namiesto po na prvý pohľad lacných hospodárskych riešeniach založených na fosílnych palivách, siahnuť po udržateľných energetických postupoch. Postupoch, ktoré by nevytvárali ďalší tlak na globálnu klímu a sprostredkovane aj na ich vlastné obyvateľstvo.

——-

Ak by ste mali záujem kontaktovať slovenské mimovládne rozvojové organizácie zaoberajúce sa touto témou, radi vám poradíme koho kontaktovať. Stačí nám napísať na e-mailovú adresu peter.ivanic@mvro.sk, prípadne telefonicky na 0910177779 (Peter Ivanič).