Odhaduje sa, že v roku 2050 bude na svete žiť 9 miliárd ľudí.

Ostatné analýzy naznačujú, že do konca Európskeho roka rozvoja 2015, bude ironicky 1% obyvateľstva sveta vlastniť toľko bohatstva, ako zvyšných 99% percent.

Ako spotrebitelia máme možnosť prispôsobiť náš životný štýl limitom tejto planéty a prispôsobiť ich ideálu rovnosti. Pasívny prístup k životu okolo nás nie je odpoveďou na dnešné a zajtrajšie globálne výzvy a každý  z nás môže svojou troškou prispieť k férovejšiemu svetu. Pridáte sa aj vy?

 

Ako na to:

Môžeme konzumovať menej a kvalitnejšie, uprednostňovať sezónne a lokálne produkty, ktoré pochádzajú priamo od slovenských výrobcov.

 Môžeme uprednostňovať krátke spotrebné reťazce, ktoré umožnia zredukovať počet sprostredkovateľov medzi konzumentom a producentom.

 Môžeme nakupovať produkty spravodlivého a solidárneho obchodu (fair trade), ktoré zaistia farmárom z krajín Juhu stálosť ich príjmov.

 Môžeme znížiť závislosť na premiestňovaní sa autami, čím znížime emisie CO2, môžeme namiesto toho využívať mestskú hromadnú dopravu, bicykel, či chôdzu.

Pri nákupe potravín, či oblečenia, sa môžeme pozrieť na krajinu ich pôvodu a zvážiť, či jeho nákupom nepodporujeme firmy, ktoré nedbajú na pracovné podmienky a dodržiavanie práv svojich zamestnancov.